Reklamy pište TU

shy-1.gif picture by sadistic_vampChceš být SB?KLIK shy-1.gif picture by sadistic_vamp - POZASTAVENO

Obrázky část 2

10. března 2008 v 20:19 |  Madagaskar

Obrázky Madagaskar

Krása ale nejlepší na tom je ten maly lemur a tučňáci...

Madagaskar

Ostrov Madagaskar je jedním z nejpodivuhodnějších míst naší planety. Hned z mnoha důvodů. Prodělal bouřlivou geologickou historii. Byl jedním z posledních lidmi osídlených míst na Zemi. Lidé, kteří na něm žijí dnes, připluli až z daleké Indonézie. Rozmanitost klimatu v jednotlivých částech ostrova je obdivuhodná. Fauna a flora ostrova je naprosto unikátní. Vysoký stupeň endemizmu a neobyčejná diverzita všeho živého z něj činí podivuhodnou "laboratoř" přírody.
Přesto přeze všechno je dodnes téměř zapomenutým koutem světa. Zůstává opomíjen, mimo hlavní světové dění. Ne snad v politice nebo společenském životě, ale je do jisté míry i stranou biologického zájmu (i když se to poslední dobou mění). Rychle postupující přírodní i kulturní devastace posledních několika desítek let způsobuje zánik mnohých zajímavostí i podivuhodností této jediněčné země. Rychle mizí nejen jednotlivé rostlinné a živočišné druhy a společenstva v nichž žijí, ale i tradice a zvyklosti obyvatel Madagaskaru. Celý ostrov se prudce mění. Vpád civilizace ze severu nenechává kámen na kameni a lze jen očekávat, že v příštím století bude tento trend - podobně jako snad na všech ostatních místech zeměkoule - pokračovat.
Mnozí si začínají vážnost situace uvědomovat. Nejen cizinci z Evropy a Ameriky, ale i místní lidé. To je však asi to jediné, co se s tím (zatím) dá dělat. Způsob "civilizace", který se rozvinul v euroamerické oblasti se rozpíná do celého světa. Stále více lidí na Zemi chce žít lépe, pohodlněji, snáze, luxusněji. Jen pramálo z nás si uvědomuje, že se tak děje na úkor budoucnosti a jen pramálo z toho pramála jde ještě dál a pokouší se najít pro sebe jinou cestu.
Na Madagaskaru mnozí lidé ještě stále žijí postaru tak, jak žili jejich prapředci. Přímo to vybízí k obratu "v souladu s přírodou". Není tomu tak, nežijí s přírodou v souladu ale v neustálém boji. Přesto způsob života, který vedou je s okolím v souladu, v harmonii. Nevybočuje z řádu přirozeného běhu věcí.
V takovém způsobu života by mohla být naděje. Je však stále více těch, co ho opuštějí a zatím nikdo se nedokázal vrátit. Možná je to proto, že cesta zpět neexistuje. To bude nejspíš ono. Ve vývoji tvorstva přeci nikdy neexistovala cesta zpět. Vždy bylo nutno jít kupředu a vymýšlet nové a nové věci. Bude asi nutné vymyslet i něco, co nám dovolí déledobě přežít anebo dokonce trvale žít na planetě Zemi. Současné prognózy věští úplnou (rozuměj konečnou a stoprocentní) devastaci Madagaskaru během příštích 20-30 let. Musí se proto vymýšlet rychle. Osobně pochybuji, že se to podaří, ale kdo ví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama